Na tomto kurze sa naučíte všetko, čo ste chceli vedieť o kvásku. Od zamiesenia cesta až po ochutnávku chleba, Petronela vás naučí všetky teoretické aj praktické vedomosti a zručnosti ako na nadýchaný chlebík, lahodnú vianočku, aj ako dlho treba nechať kysnúť cesto a ako naplánovať proces pečenia.
Ako to na tomto kurze vyzerá, si môžete pozrieť vo VIDEU.
Obsahom kurzu bude:
- Teória – odborný výklad – teoretická časť.
- Všetko o kvase – ako si ho vypestovať, aké druhy kvasov poznáme, ako si založiť jednotlivé druhy, ako prerobiť jeden druh kvasu na iný, ako kvas pracuje, ako sa oňho staráme, aby bol silný a vitálny, ktorý kvas sa kedy používa a prečo.
- Suroviny na pečenie – aké múky používame na ktoré druhy pečiva a chleba, ktoré naše aj zahraničné múky sú najkvalitnejšie, ako piecť zdravšie, pečenie z rôznych druhov múk.
- Postup pri príprave sladkého aj slaného cesta, cesta na chlieb a bagety, spracovanie cesta s dlhou fermentáciou.
- Autolýza a Fermentolýza – rôzne spôsoby a postupy – autolýza v chlade, slaná autolýza, bežná autolýza.
- Laminácia a prekladanie cesta s rôznou hydratáciou, význam a vplyv prekladov a laminácie na kvalitu cesta.
- Spôsob práce s cestom, tvarovanie rôznych druhov pečiva.
- Stáčanie chleba do ošatky.
- Pečenie – spôsoby pečenia v nádobách, na kameni, na plechu a v peci, teploty, čas, pečenie so záparou a bez nej, spôsoby pečenia rôznych druhov.
- Diskusia, otázky, odpovede.
Kurz bude zameraný na to, aby účastníci pochopili, ako pracuje kvas, naučili sa ako na pečenie sladkého, alebo slaného pečiva, chleba, bagiet, žemlí, pizze, či iného pečiva v závislosti od náplne kurzu.
Dozviete sa všetko od zamiesenia cesta až po ochutnávku chleba, dostanete všetky teoretické aj praktické vedomosti a zručnosti ako na nadýchaný chlebík, ako dlho a akým spôsobom nechať cesto kysnúť, ako tvarovať aj piecť. Tiež si povieme, ako naplánovať proces pečenia v priebehu pracovného týždňa aj cez víkend.
Naučíte sa tiež ako na sladké alebo slané pečivo, čomu sa vyvarovať, a naopak čo a ako robiť, aby sme mali nadýchané jemné vianočky, briošky, koláče, pleteničky, či makovičky. Povieme si pár trikov, aby sme sa vyhli tomu aby boli kyslé a hutné.